Dažnai užduodami klausimai (DUK)

  • Įprastas panaudojimas namų ūkyje pajungus į vandentiekio sistemą: prausimuisi, virtuvėje ir t.t.
  • Kaimo turizmo sodybose, ten kur karšto vandens poreikis yra sezoniškas: dušas, lauko baseinų vandens pašildymas, pagalbinis kubilų karšto vandens šildymas ir t.t.
  • Žemės ūkyje, kuomet yra reikalingi dideli karšto vandens kiekiai.
  • Maisto pramonėje ir restoranuose. Yra galimybė sukomplektuoti bet kokios talpos šildytuvus, kurie padės sutaupyti išlaidas karštam vandeniui.

Lietuvoje saulės vandens šildytuvas efektyviai veikia 8-9 mėn. (nuo vasario iki spalio vidurio). Žiemos metu saulės energijos paprastai pakanka tik vandens temperatūros palaikymui, kad neužšaltų. 

Įrenginį eksploatuoti žiema galima tik, jeigu įrenginio komplektacijoje yra elektroninis valdiklis ir 1500W elektrinis šildytuvas, kuris vandens temperatūrai nukritus iki kritinės ribos, automatiškai papildomai pašildo vandenį ir apsaugo nuo užšalimo. Skaičiuojame, kad +4 laipsnių temperatūros palaikymui žiemą, suvartojamos elektros kaštai visam žiemos sezonui vidutiniškai siekia iki ~10 EUR.

Su šia komplektacija (el. valdiklis + el. šildytuvas) įrenginį taip pat galima naudoti kaip elektrinį boilerį ir vandenį pašildyti iki norimos temperatūros net ir žiemą.

Pastaba: jeigu kolektoriaus komplektacijoje nėra integruoto elektrinio šildytuvo arba nėra galimybės užtikrinti nepertraukiamą elektros tiekimą, žiemos metu sistemą būtina atjungti ir išleisti vandenį

Saulės kolektorius veikia ir šaltojo sezono metu, tačiau saulės energijos kiekiai yra ženkliai mažesni. Žiemos metu saulės paprastai pakanka sistemos šilumos palaikymui, kuri reikalinga sistemos apsaugai nuo užšalimo. Eksploatuoti įrenginį žiemos metu galima tik jeigu įrenginio komplektacijoje yra elektroninis valdiklis su integruotu elektriniu šildytuvu, kuris nuolat yra pajungtas į elektros tinklą. Vandens temperatūrai nukritus iki kritinės ribos, įrenginyje esantis elektrinis šildytuvas automatiškai papildomai pašildo vandenį ir apsaugo nuo užšalimo. Tai aktualu kuomet ilgesnį periodą laikosi ypač žema lauko temperatūra, yra apsiniaukę arba saulės kolektoriaus vakuuminės kolbos yra apsnigtos ir negauna tiesioginių saulės spindulių.

Elektroninis valdiklis su 1500W elektriniu šildytuvu užtikrina apsaugą žiemos metu nuo užšalimo ir esant poreikiui leidžia papildomai pašildyti vandenį – kolektorių galima naudoti kaip elektrinį boilerį. Pavyzdžiui, jeigu ankstaus pavasario ar žiemos metu saulė vandenį pašildo iki 35OC, galima papildomai pakaitinti iki norimų 40OC ar daugiau laipsnių.

Pastaba: jeigu kolektoriaus komplektacijoje nėra integruoto elektrinio šildytuvo arba nėra galimybės užtikrinti nepertraukiamą elektros tiekimą, žiemos metu sistemą būtina atjungti ir išleisti vandenį.

Šeimos nariai   Šildytuvo tūris Kolbų skaičius  Absorbavimo plotas  Matmenys 
100 L 10 1.12 m2 102x155x160 cm
150 L 15 1.78 m2 138x155x160 cm
200 L 20 2.38 m2 175x155x160 cm
300 L 30 3.26 m2 250x155x160 cm

Saulės vandens šildytuvai yra tinkami naudoti pramonėje, gamyboje, restoranų ir žemės ūkio veikloje – visur, kur karšto vandens sunaudojimas yra didelis. Keli kolektoriai gali būti sujungiami į vieną sistemą, kuri generuos didelius karšto vandens kiekius kasdien.

Kolektoriaus vandens talpa turi gerą šilumos izoliaciją, todėl šildytuvas per dieną pagamintą karštą vandens temperatūrą gali išlaikyti iki 72 valandų.

Saulės kolektoriai techniškai nesudėtingas įrenginys, todėl tinkamai eksploatuojant ir prižiūrint, tarnavimo laikas gali siekti ir 15-20 metų.

Vakuuminėms kolboms ir įrenginiui suteikiame 2 metų garantiją.

Sudužus beslėgio įrenginio vakuuminei stiklo kolbai išteka visas vanduo esantis bake ir tolesnis naudojimas nebegalimas. Tolesniam naudojimui būtina įstatyti naują kolbą ir talpą užpildyti vandeniu. Naujos vakuuminės stiklo kolbos kaina 7 EUR.

Sudužus slėginio įrenginio vakuuminei stiklo kolbai, kolektorius pradeda sugerti mažiau saulės energijos ir suprastėja šilumos izoliacija, tačiau vanduo lieka bake ir galima kolektorių naudoti toliau. Vakuuminę stiklo kolbą galima pakeisti neišleidus vandens. Jeigu šiluminis vamzdelis nepažeistas užtenką pakeisti stikline kolbos dalį, kuri kainuoja apie 7 EUR, jeigu šiluminis vamzdelis pažeistas, tuomet pilno komplekto kaina apie 15 EUR.

BESLĖGIS SLĖGINIS
Veikimo principas Vakuuminės stiklo kolbos pripildomos vandeniu ir saulės spinduliai vandenį šildo tiesiogiai. Vanduo talpoje laikomas be slėgio ir karštas vanduo iš įrenginio išteka tik gravitacijos pagalba. Vakuuminės stiklo kolbos vandeniu nėra užpildomos, saulės spinduliai kaitina kolbos viduje esantį šiluminį vamzdelį, kuris efektyviai perduoda šilumą į vandens talpą. Dėl tiesiogiai pajungto vandentiekio, vandens talpoje nuolat palaikomas aukštas slėgis, todėl karštas vanduo iš įrenginio išstumiamas šio slėgio pagalba.
Montavimas Įrenginys privalo būti montuojamas aukštai (bent 2-3 m. aukščiau nei karšto vandens ištekėjimas). Montavimo aukštis įrenginio veikimui neturi įtakos. Galima montuoti ir ant žemės, ir ant stogo.
Vandens papildymas Vandens papildymą būtina kontroliuoti mechaniniu vandens papildymo bakeliu su plūde arba elektroniniu vožtuvu, kuris reguliuojamas elektroniniu valdikliu. Vandens papildymo kontroliuoti nereikia, vandentiekis prie kolektoriaus talpos pajungiamas tiesiogiai.
Vandens rezervo funkcija Įrenginį galima naudoti kaip vandens saugyklą, nebūtinas pastovus vandens tiekimas. Būtinas nuolatinis vandens tiekimas ir pakankamas slėgis vandentiekio sistemoje.
Naudojimas šaltuoju sezonu Įrenginys mažiau atsparus žemoms temperatūroms, todėl rekomenduojama vandenį išleisti iš sistemos (išskyrus tais atvejais, jeigu įrenginys turi integruotą elektrinį šildytuvą). Įrenginys šiek tiek atsparesnis žemoms temperatūroms, tačiau apsaugai nuo užšalimo būtina naudoti integruotą elektrinį šildytuvą.
Kas nutinka, jeigu sudūžta vakuuminė stiklo kolba? Sudužus vakuuminei stiklo kolbai išteka visas vanduo esantis bake ir tolesnis naudojimas nebegalimas. Tolesniam naudojimui būtina įstatyti naują kolbą ir talpą užpildyti vandeniu. Sudužus vakuuminei stiklo kolbai kolektorius tik sugeria mažiau saulės energijos ir suprastėja šilumos izoliacija, tačiau vanduo lieka bake ir galima kolektorių naudoti toliau. Vakuuminę stiklo kolbą galima pakeisti neišleidus vandens.
Kaina Pigesnis dėl paprastesnės konstrukcijos: vandens talpa neprivalo atlaikyti aukšto slėgio bei naudojamos paprastos vakuuminės stiklo kolbos (be šiluminių vamzdelių). Brangesnis dėl sudėtingesnės konstrukcijos: vandens talpa yra tvirtesnė, kuri privalo atlaikyti aukštą slėgį bei naudojamos sudėtingesnės vakuuminės stiklo kolbos su šiluminiu vamzdeliu viduje.